wirnik

Turbina Kaplana

Turbina nazwana na cześć jej wynalazcy Victora Kaplana, zaprezentowana pierwszy raz w 1913 roku. Opracowana przez innowatora na bazie turbiny Francisa, dzisiaj jest jedną z najpopularniejszych technologii hydroenergetycznych na świecie. Turbina charakteryzuje się wyjątkowo wysoką sprawnością. Oferuje szeroki zakres możliwych zastosowań. Posiada podwójną regulację realizowaną za pomocą łopatek aparatu kierowniczego oraz łopat wirnika. Dedykowana dla dużej ilości wody i niewielkich spadów.

Dostarczamy turbiny Kaplana o sprawnościach sięgających 93%. Oferujemy różne rodzaje zabudowy: pionowa, układ S i Z oraz PIT, wykonujemy również hydrozespoły w zabudowie lewarowej. Nasze rozwiązania są zawsze indywidualnie projektowane pod specyfikę lokalizacji oraz wymagania klienta.

Szczegóły

Archimedes

Śruba Archimedesa

Śruba Archimedesa znana jest już od starożytności. Pierwotnie urządzenie służyło głównie jako pompa i znajdowało zastosowanie w projektach irygacyjnych. W latach 90. dwudziestego wieku rozwinięto ideę śruby Archimedesa jako turbiny wodnej, która jest odmianą nadsiębiernego koła wodnego. Jest to urządzenie najsprawniejsze ze wszystkich rodzajów kół wodnych.

Śruba Archimedesa naszej firmy jest technologią dedykowaną dla mikro i małych elektrowni wodnych. Może być stosowana na bardzo niskich spadach. Wyjątkowość przyjętego rozwiązania przejawia się przede wszystkim w konstrukcji śruby, czyli na odpowiednio dobranej średnicy, skoku i kącie pochylenia. Dzięki dużym przegrodom oraz niskiej prędkości obrotowej, technologia posiada status przyjaznej dla ryb.

Szczegóły

przepławka_aktywna

Aktywna przepławka

 

Przepławka aktywna dla ryb jest nowatorską technologią, zmieniającą podejście do udrażniania cieków przy elektrowniach wodnych. Przepławkę tworzy układ dwóch śrub Archimedesa - dwóch torów. Tor wstępujący transportuje wodę i ryby w górę biegu rzeki, natomiast tor zstępujący w dół, produkując przy tym energię, której część wykorzystywana jest do napędzania toru wstępującego, a reszta może być oddawana do sieci w postaci energii elektrycznej. Realnie tor zstępujący produkuje kilkakrotnie więcej energii niż do działania potrzebuje tor wstępujący.

Nasza firma jako jedyna w Polsce oraz jedna z nielicznych na świecie jest dostawcą tego rozwiązania. Technologia rozwinięta od początku w naszym dziale badawczo-rozwojowym, sprawdzona w warunkach rzeczywistych z powodzeniem udrażnia przegrody rzeczne.

Szczegóły