turbina pionowa

Turbina Kaplana pionowa

Klasyczne rozwiązanie układu turbiny Kaplana. Wertykalny układ często stosuje się w istniejących budynkach elektrowni wodnych w celu przeprowadzenia modernizacji, wymiany pionowych turbin Francisa. Rozwiązanie z powodzeniem stosuje się również w nowo budowanych elektrowniach. Stosujemy rozwiązanie turbiny z wałem pionowym i spiralną, żelbetową komorą ciśnieniową, co jest rozwiązaniem efektownym i relatywnie tanim.

Zakres stosowalności:

spad od 2,0 m do 20 m

moc 30 kW do 2 MW

turbina typu s

Turbina Kaplana typu S

Rozwiązanie poziome turbiny Kaplana dostępne z podwójną regulacją (aparat kierowniczy i łopaty wirnika) oraz pojedynczą regulacją tzw. Semi Kaplan (ruchome łopaty wirnika). W szczególnych przypadkach możliwe jest zastosowanie wirnika śmigłowego bez regulacji. Turbina charakteryzuje się wysoką sprawnością w szerokim zakresie przepływów. Rozwiązanie dedykowane do lokalizacji o niskich spadach. Szeroki zakres regulacji sięgający od 20% do 100% umożliwia stosowanie tego rozwiązania w elektrowniach przepływowych o znacznej zmienności przepływów.

Zakres stosowalności:

spad od 3,5 m do 25 m

moc 30 kW do 2 MW

turbina kaplana typu z

Turbina Kaplana typu Z

Podwójnie regulowana turbina pionowa w układzie Z. Rozwiązanie często stosowane dla istniejących obiektów elektrowni wodnych w miejsce turbin podlegających wymianie, gdzie występują ograniczenia w zastosowaniu turbin poziomych lub innych. Często stosuje się połączenie bezprzekładniowe z generatorem, co zwiększa efektywność całego systemu.

Zakres stosowalności:

spad od 1,5 m do 15 m

moc 30 kW do 2 MW

turbina pit

Turbina Kaplana typu PIT

Pozioma turbina z podwójną regulacją. Turbina charakteryzuje się wysoką sprawnością, a konstrukcja zapewnia dobry dostęp do kluczowych elementów wyposażenia. Ułatwia to kontrolę, serwisowanie i naprawę. Rozwiązanie dedykowane do lokalizacji o szczególnie niskich spadach i dużej ilości wody.

Zakres stosowalności:

spad od 1,5 m do 10 m

moc 30 kW do 2 MW