-
MEW Bronocice
rz. Nidzica
Przepławka i rewitalizacja jazu w ramach budowy MEW
Nawet niemal doszczętnie zdewastowany obiekt hydrotechniczny można zrewitalizować i przywrócić do życia. Pozostałości zniszczonego jazu wskazały dobre miejsce na budowę nowej MEW, nawet pomimo słabonośnych gruntów, w których trzeba było posadowić śrubę Archimedesa. Powstała przy elektrowni przepławka stanowi korytarz ekologiczny dla ichtiofauny rzecznej.
-
MEW Witulin
rz. Świślina
System wodny dawnej fabryki tektury w służbie MEW
Wykorzystanie istniejącej infrastruktury znacząco wpływa na obniżenie kosztów projektu oraz zmniejsza oddziaływanie inwestycji na środowisko naturalne. Ponad to rewitalizacja może przynieść dodatkowe pozytywne skutki, tak jak w tym przypadku: powstrzymanie procesu degradacji koryta, czy powstawania lokalnych osuwisk.
-
MEW Wolica
rz. Czarna Nida
Dwa rodzaje turbin w małej elektrowni wodnej
Prawidłowe dopasowanie turbin wodnych to podstawa efektywnego działania małej elektrowni wodnej. W niektórych przypadkach warto zastosować rozwiązania hybrydowe i połączyć śrubę Archimedesa z turbiną Kaplana.
-
MEW Bieleckie Młyny
rz. Czarna Nida
Śruba Archimedesa na obszarze Natura2000
W lokalizacjach o bardzo niskich spadach, znajdujących się na terenach cennych przyrodniczo śruba Archimedesa jest optymalnym rozwiązaniem. Cechuje się wysoką sprawnością, nawet przy niewielkich przepływach, a jej oddziaływanie na środowisko naturalne jest minimalne.
-
MEW Starogard
rz. Wierzyca
Przepławka aktywna dla ryb produkuje energię elektryczną
Przepławka dla ryb również może produkować energię elektryczną. Wykorzystanie zespołu śrub Archimedesa, z których jedna transportuje ryby w górę biegu rzeki, a druga w dół, produkując przy tym energię elektryczną to innowacyjny projekt, który podnosi rentowność inwestycji, zmniejsza obszar wymaganej zabudowy. Dzięki wykorzystywaniu przepływu biologicznego produkujemy dodatkową energię elektryczną z odnawialnego źródła energii nie oddziałując negatywnie na środowisko naturalne, spełniając jednocześnie konieczność drożności rzeki.
-
MEW Słowik
rz. Bobrza
Budowa w bezpośredniej strefie ochrony konserwatorskiej
MEW Zagrody, zwana też MEW Słowik, ze względu na lokalizację, została wybudowana po pierwsze w otulinie Chęcińsko-Kielceckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, a po drugie w bezpośrednim sąsiedztwie zabytku techniki - zespołu młyna wodnego w Markowiźnie. Zabudowa MEW została dostosowana do istniejącej, zabytkowej zabudowy tak, by tworzyć estetyczną całość.
-
MEW Brudnice
rz. Wkra
Generalny remont wiekowej elektrowni wodnej
Nie zawsze trzeba budować MEW od zera, żeby stworzyć nowoczesny i wydajny obiekt. W niektórych przypadkach wystarczy remont i MEW Brudnice jest tego doskonałym przykładem. Poza podniesioną sprawnością elektrowni wodnej obiekt zyskał unikalny w skali kraju styl architektoniczny.