Wyposażenie rozdzielnic

W wielu krajach przepisy, które dotyczą dostaw energii elektrycznej nakładają na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązek utrzymania bezpieczeństwa i jakości dostaw na konkretnym poziomie. Niezależny producent energii elektrycznej musi sprawić, czy jego elektrownia będzie działać zgodnie z wynikającymi stąd zobowiązaniami i zainstalować różne niezbędne w tym celu urządzenia zabezpieczające i ochronne.

Do sterowania generatorami i połączenia ich z siecią lub wydzielonym odbiornikiem energii niezbędne są urządzenia łączeniowe. Powinny one zapewnić również ochronę generatorów, transformatora głównego i transformatorów pomocniczych. Do podłączania i odłączania generatora od sieci elektroenergetycznej służy wyłącznik pneumatyczny, magnetyczny lub próżniowy. Do obniżenia napięć i prądów do poziomu mierzalnego bezpośrednio służą przekładniki napięciowe i prądowe. Do sterowania napięciem, współczynnikiem mocy i wyłącznikami służy wyposażenie sterujące generatora.


Układ zabezpieczeń generatora asynchronicznego powinien zawierać, między innymi, następujące urządzenia:

  • przekaźnik mocy zwrotnej, chroniący przed pracą silnikową;
  • przekaźniki różnicowo-prądowe chroniące przed skutkami awarii wewnętrznych uzwojeń generatora;
  • przekaźnik zwarcia doziemnego generatora;Układ ochrony głównego transformatora zawiera przekaźnik bezzwłoczny przetężenia prądu i zwłoczny przekaźnik nadmiarowo-prądowy chroniący główny transformator w przypadku wykrycia awarii w szynie systemowej lub wewnętrznej awarii w transformatorze głównym. Niezależny producent jest odpowiedzialny za urządzenia uziemiające w swoim obiekcie. Muszą być one zaprojektowane w uzgodnieniu z miejscowym przedsiębiorstwem dystrybucyjnym. Instalacja uziemiająca zależy od liczby eksploatowanych hydrozespołów, instalacji elektrycznej w elektrowni i sposobu eksploatacji.

W punkcie podłączenia do sieci muszą być zainstalowane urządzenia pomiarowe i rejestrujące, zgodnie z wymaganiami przedsiębiorstwa energetycznego.
Źródło:

  1. Steller J., Henke A., Kaniecki M., Jak zbudować małą elektrownie wodną? Przewodnik inwestora, ESHA, Bruksela/Gdańsk, 2010. 

Kategoria: Technologia  | Artykuł ostatnio edytowany: 28.07.2011 12:36 przez admin
<< Poprzedni Styczeń 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31