Szczegółowa ocena ekonomiczna projektu

http://mindennapi.huProjekt inwestycyjne MEW pociąga za sobą określoną ilość wydatków, ponoszonych w czasie trwania procesu inwestycyjnego i eksploatacji obiektu, oraz generuje w tym samym czasie określone przychody. Wydatki zawierają część stałą: koszty kapitału, ubezpieczenie, podatki inne od podatków dochodowych i część zmienną: wydatki operacyjne i eksploatacyjne.

Pierwszy krok oceny ekonomicznej stanowi szacunek kosztów inwestycji czyli jej poszczególnych składowych m.in.: jaz, ujęcia wody, kanał, rurociąg derywacyjny zasilający turbinę, siłownia, turbiny, generatory, transformatory oraz linie przesyłowe.


Istnieje wiele programów komputerowych, które służą do wspomagania analizy ekonomicznej projektu. Programy takie, jak Hydra A lub Hydrosoft są dostępne w Internecie, często w wersji gotowej do instalacji na osobistym komputerze. Niektóre ograniczają się do jakiegoś regionu lub państwa, inne mają ogólny charakter. Program RETScreem Pre- feasibility Analysis Software jest ogólnym, udostępnionym za darmo pakietem z instrukcją online. Umożliwia on użytkownikowi dokonanie wstępnej, szacunkowej kalkulacji rocznej produkcji energii, kosztów oraz perspektyw finansowych projektu.

Szacunek kosztów jest niezbędny dla analizy ekonomicznej, należy jednak sporządzić również projekt wstępny obejmujący główne elementy elektrowni. Taki projekt może stanowić podstawę do przygotowania zapytań o oferty budżetowe na poszczególne elementy i materiały niezbędne do realizacji przedsięwzięcia.

Należy pamiętać, że w przypadku elektrowni przyłączonej do sieci trzeba uwzględnić także koszty przyłączenia, ponieważ zgodnie z różnymi przepisami krajowymi linia energetyczna, mimo że często staje się własnością operatora sieci, budowana jest na koszt inwestora elektrowni.


Źródło:

  1. Steller J., Henke A., Kaniecki M., Jak zbudować małą elektrownie wodną? Przewodnik inwestora, ESHA, Bruksela/Gdańsk, 2010.

Kategoria: Proces inwestycyjny  | Artykuł ostatnio edytowany: 12.10.2011 11:40 przez admin
<< Poprzedni Luty 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28