Pomocnicze wyposażenie elektryczne

Pomocnicze wyposażenie elektryczne:

  • Transformator potrzeb własnych- pobór energii elektrycznej na oświetlenie i własne urządzenia mechaniczne elektrowni może wymagać od 1 do 3 % mocy elektrowni. Wyższy udział dotyczy mikroelektrowni (elektrowni o mocy poniżej 500 kW). Transformator potrzeb własnych należy zaprojektować uwzględniając te przejściowe obciążenia. Jeśli to możliwe, to celem zapewnienia ciągłej pracy elektrowni bezobsługowej należy zapewnić dwa alternatywne źródła zasilania, z możliwością ich automatycznej zamiany.
  • Zasilanie prądem stałym- układy sterowania i nadzoru funkcjonują z reguły przy zasilaniu napięciem stałym 24 lub 48 V. Generalnie zaleca się, by zdalnie sterowane elektrownie były wyposażone w układ zasilania awaryjnego z baterii, pozwalający zachować podstawowe funkcje układu sterowania celem odstawienia elektrowni po awarii sieci i zapewnić komunikację z systemem elektrownianym w dowolnej chwili. Pojemność baterii musi być wystarczająca, by w przypadku awarii sieci zapewnić pełne sterowanie do czasu, gdy możliwe będzie podjęcie działań zaradczych.
  • Pomiar poziomu wody- ruch większości małych elektrowni wodnych jest prowadzony w zależności od poziomu górnej wody, którego znajomość jest niezwykle ważna. To wartość tego poziomu decyduje o otwarciu organów regulacji przepływu. Poziom wody, jaki należy utrzymać, jest zadany z góry. Gdy stosunek przepływu zadanego do przepływu dysponowanego okazuje się zbyt wysoki, to poziom wody się obniża i czujnik poziomu wody wysyła sygnał wyzwalający zamykanie organów regulacji przepływu. W przypadku przeciwnym, wysyłany jest sygnał na otwarcie. 
  • Podstacja zewnętrzna- małe elektrownie wodne, wykonywane pod klucz, zawierają zwykle podstację. W przypadku awarii w elektrowni, wyłącznik sieciowy powinien wyłączyć elektrownię, łącznie z transformatorem sieciowym. W podstacji, w punkcie połączenia elektrowni z siecią, zamontowane są zwykle przekładniki napięciowe i prądowe wykorzystywane do pomiaru energii i mocy elektrycznej. W przypadku obszarów o dużej wrażliwości ekologicznej podstacje mogą znajdować się wewnątrz budynku elektrowni, a przewody przesyłowe mogą przebiegać, na przykład wzdłuż rurociągów derywacyjnych. Na terenie podstacji instaluje się zwykle zabezpieczenia przeciwprzepięciowe oraz odgromowe.
Źródło:

  1. Filipowicz M., Duraczyński M., Analiza dostępnych technologii z zakresu energetyki wodnej.
  2. Steller J., Henke A., Kaniecki M., Jak zbudować małą elektrownie wodną? Przewodnik inwestora, ESHA, Bruksela/Gdańsk, 2010.Kategoria: Technologia
<< Poprzedni Luty 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28