Multiplikatory obrotów

W przypadku, kiedy turbina i generator pracują z tą samą szybkością obrotową, a ich wały mogą zostać zainstalowane współosiowo, to najlepszym rozwiązaniem jest bezpośrednie ich sprzęgnięcie. Powyższe rozwiązanie pozwala uniknąć strat mechanicznych w przekładni i zredukować czynności obsługowe z uwagi na brak organu transmisji momentu napędowego.

Producenci turbin proponują użycie sprzęgła sztywnego lub elastycznego, pozwalającego na skorygowanie niewielkiego niewyosiowania. Współcześnie obserwuje się w małej energetyce wodnej tendencję do zmniejszania liczby łożysk, w związku z czym wirniki turbin Peltona i Francisa są montowane coraz częściej bezpośrednio na wale generatora.

Podwyższanie szybkości obrotowej spotyka się prawie wyłącznie w obiektach niskospadowych, w których szybkość obrotowa turbiny jest niższa niż 428,57 obr/min. W takich przypadkach trzeba uciec się do rozwiązania z multiplikatorem pozwalającym zastosować standardowy generator o szybkości obrotowej między 750 a 1500 obr/min. W przypadku małych mocy jest to z reguły rozwiązanie lepiej uzasadnione ekonomicznie od montażu generatora specjalnie dostosowanego do konkretnej instalacji. Z drugiej strony warto wspomnieć, że dzisiaj wytwórcy generatorów proponują również maszyny niskoobrotowe, umożliwiające często sprzęgnięcie bezpośrednie.


Zależnie od użytej przekładni, multiplikatory obrotów klasyfikuje się w sposób następujący:

  • Multiplikatory zębate do wałów równoległych szczególnie atrakcyjne w przypadku hydrozespołów średniej mocy, wykorzystujące walcowe przekładnie zębate.
  • Multiplikatory stożkowe o zastosowaniu ograniczonym zwykle do obiektów o małych mocach, wykorzystujące przekładnie zębate kątowe.
  • Multiplikator pasowy, stosowany zwykle w obiektach o niskich mocach, jest łatwy w obsłudze i w dobrych warunkach pracy zapewnia wysoką niezawodność.

Źródło:

  1. Steller J., Henke A., Kaniecki M., Jak zbudować małą elektrownie wodną? Przewodnik inwestora, ESHA, Bruksela/Gdańsk, 2010.


 

Kategoria: Technologia
<< Poprzedni Grudzień 2018 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31