Energetyka wodna na świecie

http://hollyonthehill.files.wordpress.comW skali całego świata elektrownie wodne zaspokajają ok. 20% zapotrzebowania na energię elektryczną. W krajach wysoko uprzemysłowionych ok. 17% i ok. 31% w krajach rozwijających się. Prąd elektryczny uzyskiwany w takich elektrowniach stanowi istotny czynnik rozwoju cywilizacyjnego w Rosji, Egipcie, krajach Ameryki Południowej i Czarnej Afryki. Obecnie istotne inwestycje w dziedzinie energetyki wodnej są prowadzone w wielu państwach świata. W Chinach trwają obecnie prace nad budową największej na świecie elektrowni wodnej "Trzy Koryta" na rzece Jangcy. Jej moc docelowa ma osiągnąć rekordową wartość 18,2 GW. Dla porównania skali przedsięwzięcia, słynne elektrownie wodne, jak Asuan w Egipcie ma moc 2,1 GW, Niagara w Kanadzie 1,2 GW, Itaipu w Brazylii 12,6 GW czy Grand Coulee w USA 6,7 GW.


Bardzo interesująca koncepcja wykorzystania wody do celów energetycznych, pojawiła się na kontynencie afrykańskim. Rozważa się tu możliwość utworzenia na depresyjnych obszarach Sahary dużego sztucznego jeziora. Niezbędna do utworzenia jeziora woda pochodziłaby z Morza Śródziemnego. Różnica poziomów między projektowanym jeziorem, a morzem mogłaby być wykorzystana do celów hydroenergetycznych. Obliczenia wskazują, że średnia moc usytuowanej w takich warunkach elektrowni wynosiłaby ok. 300 MW.

Do energetycznego wykorzystania pozostają także duże zasoby energii pływów i fal morskich. Różnica poziomu morza w czasie przypływu i odpływu wynosi czasami nawet ponad 10 m. Można więc powiedzieć, że energia pływów występuje w wielu miejscach w postaci skoncentrowanej. Energia fal morskich jest jednak rozproszona, toteż jej wykorzystanie będzie trudniejsze ale Izraelski inżynier Jafa Szmuel Owadia opracował ostatnio prototyp urządzenia wytwarzającego energię elektryczną z ruchu fal morskich. Prototyp wytwarza prąd elektryczny o mocy 40 kW, istnieje jednak możliwość budowy podobnych urządzeń o mocy 4 MW. Inny pomysł z tego zakresu narodził się w USA. Prof. Gorlov z Nortestern University w Bostonie dokonał udoskonalenia turbiny Darreus'a przystosowując ją do produkcji elektryczności z energii falowania mórz. Udoskonalona turbina przechwytuje ok. 35 % energii fal morskich. Wynalazek znalazł już komercyjnych sponsorów, którzy wytworzoną energię elektryczną zamierzają wykorzystać do produkcji wodoru z wody morskiej.
Źródło:
1.Koniecki M., Rozwój energetyki wodnej na świecie i w Polsce, Instytut Maszy Przepływowych im. Roberta Szewalskiego.
2.Steller J., Henke A., Kaniecki M., Jak zbudować małą elektrownie wodną? Przewodnik inwestora, ESHA, Bruksela/Gdańsk, 2010.
3.Szramka R., Różycki A. W., Perspektywa dla małych elektrowni wodnych, Biuletyn URE, nr 4, 1999.


Kategoria: Potencjał energetyczny  | Artykuł ostatnio edytowany: 14.10.2011 12:09 przez admin
<< Poprzedni Styczeń 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31