MEW Bieleckie Młyny


Żródło: www.enerko.pl

 

Bieleckie Młyny to wieś położona w województwie świętokrzyskim w gminie Morawica. To tutaj w drugiej połowie września zostały zakończone prace budowlano-montażowe małej elektrowni wodnej na rzece Czarna Nida. To co wyróżnia tą elektrownię, to fakt przetwarzania energii spadku wody na energię mechaniczną za pomocą turbiny Archimedesa. Cechuje się ona dużo wyższą sprawnością przy bardzo małych przepływach, w porównaniu do turbin innych typów. Przy przepływie równym 25% przełyku instalowanego, jej sprawność wynosi aż 74%. Jest to trzecia elektrownia wodna na terenie Polski, w której zastosowano tego typu rozwiązanie. Dwie pozostałe turbiny zainstalowano w MEW na rzece Radomce (miejscowość Goryń) oraz w Luboszycach na rzece Mała Panew. Warto podkreślić, że jest to pierwsza turbina ślimakowa całkowicie zaprojektowana i wykonana w Polsce.

W ramach przedsięwzięcia została wykonana renowacja jazu betonowego z szandorami drewnianymi i współpracującego z nim przewału kamiennego. Dodatkowo została wyburzona część jazu zastawiającego wlot wody do kanału roboczego projektowanej elektrowni oraz częściowe rozebranie istniejącej starej klatki turbinowej. Dzięki temu światło jazu zwiększyło się o 3,6 m, co spowodowało poprawę stosunków wodnych i wzrost przepustowości o 30%. Łączna powierzchnia zabudowy, która obejmuje budynek MEW oraz komorę turbiny ślimakowej wynosi 40,67 m2. W budynku maszynowni są umieszczone: generator, przekładnia zębata i pasowa, łączące wał turbiny z wałem generatora, automatyka i szafy sterownicze.

Podsumowując inwestycja generuje wiele pozytywnych oddziaływań na środowisko przyrodnicze jak i społeczne. Poza produkcją czystej energii i ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, mała elektrownia wodna w Bieleckich Młynach reguluje lokalne warunki wodne, zmniejszając zagrożenie powodziowe podczas wezbrań i zapewniając przepływ nienaruszalny w okresach niżówek. Ponadto obiekt jest przyjazny dla ryb dzięki zastosowaniu turbiny Archimedesa.

Instytut OZE jest odpowiedzialny za wykonanie projektu oraz przeprowadzenie etapu prawno-administracyjnego inwestycji. Oprócz przedstawionego przedsięwzięcia, Instytut OZE prowadzi także kolejne inwestycje, w których będzie zastosowana turbina Archimedesa. Generalnym wykonawcą jest natomiast firma ENERKO.

 

Specyfikacja techniczna:

wysokość piętrzenia:1,50 m

przepływ średni:3,2 m3/s

 moc generatora: 38 kW

 średnica turbiny: 2800 mm

 kąt nachylenia turbiny: 22°

 prędkość obr. turbiny: 25 obr/min

 wymiary rynny: 2,9 x 6,5 x 2,5 m

 wymiary budynku: 4m x 3,5m

 produkcja en. el.: 177 000 kWh/rok

 

 

http://ioze.pl/inwestycje/galeria/mew-na-rzece-czarna-nida-w-bieleckich-mlynach


 

<< Poprzedni Luty 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28