Zarządzanie eksploatacją

Farmy wiatrowe to inwestycja wymagająca bardzo dużych nakładów finansowych. Można zmaksymalizować jej zwrot poprzez odpowiednie zarządzanie eksploatacją. Monitorowanie wydajności zapewnia optymalną produkcję energii z turbin wiatrowych.

Ważny jest tu ciągły monitoring i zarządzanie wydajnością. Wydajność turbiny wiatrowej mierzona jest dla każdej turbiny (posługując się wieloma kryteriami) i na podstawie tych pomiarów możliwe jest odnalezienie maszyn o niskiej wydajności. Posiadając tą podstawę rozpoczyna się prace mające na celu realna poprawę tego współczynnika.

http://www.praze.pl
Kolejnym istotnym zagadnieniem jest jak najwcześniejsze rozpoznawanie problemów. Wiele czynników potencjalnie źle wpływających na wydajność można przewidzieć, co pozwala na zmniejszenie lub pozbycie się problemów przed doprowadzeniem do strat wydajnościowych. Przykładową sytuacją może tu być ukryty defekt anemometru lub chorągiewki kierunkowej. W takim przypadku kck-z-wykorzystaniem-energii-z-oze">turbina może nie być prawidłowo zwrócona w kierunku wiatru. Efektem jest spadek produkcji energii w stosunku do innych turbin pracujących w jednej farmie. W miarę wczesne wykrycie takich usterek pozwala na wykonanie niezbędnych i czasem prostych napraw co przeciwdziała znacznym stratom w produkcji energii. Zbieranie rzeczywistych i aktualnych danych dotyczących wydajności farmy wiatrowej jest procesem dość skomplikowanym. Stałe monitorowanie, regularne, okresowe i zaawansowane analizy danych są konieczne do jak najefektywniejszego zarządzania eksploatacją.
Źródło:

Materiały własne www.ioze.pl


Kategoria: Proces inwestycyjny  | Artykuł ostatnio edytowany: 05.10.2011 14:21 przez admin
<< Poprzedni Styczeń 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31