Wyszukanie lokalizacji - kryteria wyboru
Inwestycja w elektrownię wiatrową jest przedsięwzięciem czaso i kapitałochłonnym. Biorąc pod uwagę możliwość potencjalnych strat rzędu kilku milionów złotych jak i wielu lat pracy, kluczowe jest, aby etap przygotowania inwestycji był przeprowadzony w sposób rzetelny, z uwzględnieniem wszystkich istotnych elementów. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej lokalizacji.
Prawidłowa lokalizacja farm wiatrowych powinna uwzględnić następujące aspekty:
1. Kryterium odległości od zabudowy mieszkaniowej.
Obszary typowane do rozwoju energetyki wiatrowej powinny spełniać kryteria odpowiedniej odległości od zabudowy mieszkaniowej, w celu nie przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu oraz jak największego ograniczenia efektu „migającego cienia”. Lokalizacja farm wiatrowych w każdym przypadku powinna być poprzedzona szczegółową analizą emitowanego hałasu w celu uniknięcia przekroczenia ustawowych norm hałasu. W Polskie prawo wymaga, aby hałas nie przekroczył 40 dB w porze nocnej. Jak pokazują badania AWEA (American Wind Energy Association) praca siłowni wiatrowych jest stosunkowo cicha, farma wiatrowa z odległości 300 m nie jest głośniejsza od pracy domowej lodówki, emituje hałas wielkości 40 dB. W odległości 200 m od turbiny Vestas o mocy 1000 kW hałas jest na poziomie około 45 - 65 dB i odpowiada poziomowi hałasu w biurze czy domu.
2. Kryterium wzajemnego oddziaływania.
Kryterium to uwzględnia możliwość sumowania oddziaływań planowanej inwestycji z oddziaływaniami innych inwestycji zlokalizowanych w jej sąsiedztwie, aby uchronić przed przekroczeniem norm i nie wpłynąć na pogorszenie stanu środowiska naturalnego.
3. Kryterium ekologiczne.
Usadowienie elektrowni wiatrowych na obszarach prawnie chronionych jest ściśle ograniczone i uzasadnione tylko wtedy gdy brak jej jakichkolwiek innych alternatywnych rozwiązań i jednocześnie wykluczy się negatywne oddziaływanie na chronione komponenty środowiska i jego kompensację.
4. Kryterium ekonomiczne.
Budowa elektrowni wiatrowej jest inwestycją bardzo kosztowną, dlatego jej działalność musi być opłacalna. Dlatego w procesie wyboru lokalizacji bierze się pod uwagę takie czynniki jak: cenę gruntów, warunki geologiczno- inżynierskie, stan istniejącej infrastruktury drogowej oraz możliwość podłączenia do sieci elektroenergetycznej.
Źródło:
- Matulewicz A., Znojek P., Ocena lokalizacji, Germanischer Lloyd, 2009.
- Studium lokalizacyjne Farmy Wiatrowej w Gminie Serniki- procesy technologiczne i oddziaływanie.
- Synowski R., Pierwsze kroki planowania farm wiatrowych, Akademia Wiatru, 2010.