Problemy związane z przyłączeniem OZE do sieci

Podczas przyłączania OZE małej mocy do publicznej sieci elektroenergetycznej inwestor musi starannie rozważyć różne aspekty jego pracy w warunkach zarówno normalnych jak i awaryjnych. Główną wytyczną dla projektu układu połączenia powinna być jego elastyczność. Warunki powinny być natomiast kompromisem uwzględniającym obiektywne warunki techniczne.

http://t1.gstatic.com

Współpraca z siecią ma zarówno zalety jak i wady. Zalety to:

  • stabilizacja pracy źródła;
  • opłacalny odbiór produkowanej energii.

    Wady to:
  • uzależnienie pracy źródła od stanu sieci;
  • obowiązek spełnienia przez infrastrukturę elektrowni szeregu wymagań związanych z tą współpracą.

Sposób i zakres współpracy z publiczną siecią elektroenergetyczną to podstawowy problem, który na swojej drodze napotyka inwestor planujący budowę elektrowni o małej mocy opartej na OZE. Istnieje szereg czynników decydujących o tym co zrobić z energią elektryczną wytworzoną np. w siłowni wiatrowej. Można ją zużyć samemu, wprowadzić do sieci i sprzedać, czy też zużyć na własne potrzeby będąc jednocześnie samemu przyłączonym do sieci. Są to czynniki o charakterze technicznym i ekonomicznym.

Jest grupa źródeł która musi współpracować z siecią ponieważ ich praca automatyczna nie jest możliwa, są to: generatory indukcyjne i falowniki.

Podstawowym kryterium decydującym o tym, do jakiej sieci ma być przyłączone dane źródło jest jego moc. Analizując układy OZE małej mocy można wyróżnić przyłączenie do sieci:

  • niskiego napięcia (400 V);
  • średniego napięcia (10, 15, 20 kV).

W obu przypadkach możemy wyróżnić przyłączenie bezpośrednio do sieci lub za pomocą wydzielonej linii do stacji rozdzielczej

Warto przypomnieć o istnieniu instrukcji eksploatacji sieci rozdzielczej- dokumentu, który podaje szczegóły wymagań związanych z przyłączeniem do sieci układu OZE. Publikują go spółki dystrybucyjne, czy też koncerny energetyczne. W praktyce wymagania te sprowadzają się do tego, aby źródło miało łącznik koordynowany i kontrolowany przez służby ruchowe operatora sieci.

W wielu przypadkach praca generatora OZE może negatywnie wpływać na jakość energii odbieranej z sieci przez innych odbiorców. Szczególnie praca wiatraków generuje szereg zakłóceń np.: wahania napięcia, efekt migotania światła, spady napięcia. Oddziaływania te są tym bardziej dokuczliwe im bardziej sieć w miejscu przyłączenia jest miękka.Źródło:

  1. Kacejko P., Problem przyłączenia do sieci elektroenergetycznej odnawialnych źródeł energii małej mocy.

Kategoria: Prawo i administracja  | Artykuł ostatnio edytowany: 02.10.2011 11:44 przez admin
<< Poprzedni Luty 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28