Nowy numer Energetyki Wodnej już dostępny!

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z najnowszym wydaniem kwartalnika  „Energetyka Wodna” – jedynego na polskim rynku wydawnictwa poświęconego tematyce budowania, modernizowania oraz eksploatowania elektrowni wodnych a także prezentującego aktualności i niezbędne informacje z branży odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz na świecie.

W najnowszym numerze znajdziecie Państwo między innymi artykuły na następujące tematy:

TRMEW OBRÓT I USŁUGI DLA WYTWÓRCÓW PO 1 STYCZNIA 2016 R.

Początek 2016 roku przyniesie wytwórcom energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł szereg zmian prawnych, związanych z wejściem w życie od 1 stycznia 2016 r. nowego systemu wsparcia oraz nowych obowiązków wynikających z ustawy o odnawialnych źródłach energii.

TRENDY MODERNIZACYJNE W KRAJOWYCH ELEKTROWNIACH WODNYCH ŚREDNIO- I NISKOSPADOWYCH – CZĘŚĆ I

Spośród krajowych elektrowni wodnych, znacząca liczba obiektów charakteryzuje się kilkudziesięcioletnią historią działalności, a są wśród nich takie obiekty jak EW Struga i EW Kamienna, które rozpoczęły swoją działalność pod koniec XIX wieku (1898 rok). Stan techniczny eksploatowanych przez dziesięciolecia turbin oraz pozostałych urządzeń ciągu technologicznego elektrowni, takich jak regulatory, generatory, układy odbioru mocy nie pozwalał na dalszą efektywną i bezpieczną eksploatację tych urządzeń i na pełne wykorzystanie potencjału energetycznego stopni wodnych, na których te elektrownie są zainstalowane.

JAKIE BĘDĄ LOSY „POLITYKI ENERGETYCZNEJ POLSKI DO 2050 ROKU”?

Jeszcze przed październikowymi wyborami Ministerstwo Gospodarki przedstawiło i przekazało do publicznych konsultacji projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 roku (PEP2050). Jest to kluczowy dla sektora energetyki, strategiczny dokument, określający kierunek i plany działań w zakresie energetyki w długiej perspektywie. Finalną wersję PEP2050 będzie musiał przygotować i przekazać do przyjęcia nowemu rządowi jednak już nowo mianowany Minister Energii. Jaka będzie ta nowa wizja polskiej energetyki?

MODERNIZACJE MAŁEJ ELEKTROWNI WODNEJ ROŚCINO – HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

Historia większości 45 małych elektrowni wodnych eksploatowanych przez spółkę ENERGA Wytwarzanie SA sięga pierwszej połowy dwudziestego wieku. Utrzymanie wymaganej dyspozycyjności oraz efektywnej produkcji energii wymaga szeregu działań wpisanych w strategię spółki, obejmujących m.in.  kompleksowe modernizacje elektrowni wodnych.

TURBINY RUROWE KOLANOWE

Istnieje wiele kryteriów, na podstawie których klasyfikuje się poszczególne typy turbin z wirnikami o przepływie osiowym. Są one dzielone w zależności od spadu,  pod jakim pracują (z czym wiąże się liczba łopat wirnika i szybkobieżność), od mocy, od sposobu regulacji itd. Jedna z cech obejmująca wszystkie turbiny rurowe jest tak oczywista, że takiej klasyfikacji nikt nie stosuje. Tym kryterium jest położenie wału turbiny w stosunku do jej układu przepływowego. Jedynie w turbinach prostoosiowych wał znajduje się w całości wewnątrz układu przepływowego. W pozostałych typach turbin rurowych wał główny jest wyprowadzany na zewnątrz tego układu.

ELEKTRONICZNO-ELEKTRYCZNE BARIERY OCHRONY DLA RYB

Czyli jak stymulować zachowanie ryb, tak by uniemożliwić im wpływanie w miejsca niepożądane i kierować je w czasie migracji do przepławek dla ryb?

 

<< Poprzedni Luty 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28