Najnowsze wydanie kwartalnika "Energetyka Wodna" 4/2014

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z najnowszym wydaniem kwartalnika  „Energetyka Wodna” 4/2017 – jedynego na polskim rynku wydawnictwa poświęconego tematyce budowania, modernizowania oraz eksploatowania elektrowni wodnych, a także aktualności i niezbędnych informacji z  branży odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz na świecie.

W najnowszym numerze znajdziecie Państwo informacje m.in. na temat:

EW

Rząd odwołał aukcje OZE o wartości 23 mld zł

Kolejne aukcje, w wyniku których inwestorzy i właściciele ekologicznych elektrowni mieli otrzymać do 23 mld zł wsparcia, zostały w trybie pilnym odwołane przez Radę Ministrów. Rząd wycofał nawet podstawę prawną przeprowadzenia aukcji OZE, która już się odbyła. Chaos to efekt braku komunikacji między rządem i regulatorem w trakcie negocjacji z Brukselą.

Śruby Archimedesa – doświadczenia eksploatacyjne i nowe możliwości zastosowań

Śruba Archimedesa jest znana ludzkości od ponad dwóch tysięcy lat i pomimo jej prostej konstrukcji wciąż opracowywane są dla niej nowe zastosowania. Wynalazek, powszechnie przypisywany Archime-desowi, w rzeczywistości zaś posiadający proweniencję babilońską, przez stulecia był wykorzystywany jako podnośnik wody i materiałów sypkich. Na początku XIX w. pojawiła się idea wykorzystania śruby Archimedesa jako alternatywy dla dotychczas użytkowanych kół wodnych. Jednakże dopiero pod koniec XX w. uruchomiono pierwszą prototypową śrubę Archimedesa służącą do napędu generatora w elektrowni wodnej. W niniejszym artykule przybliżone zostaną dalsze krajowe i zagraniczne zastosowania śruby Archimedesa w takich obszarach jak hydroenergetyka, melioracja, branża wodno-kanalizacyjna  i ochrona środowiska. 

Pakiet Zimowy – czysta energia dla wszystkich Europejczyków czy koniec krajowych polityk energetycznych?

W dniu 30 listopada 2016 roku Komisja Europejska opublikowała pakiet legislacyjny pod nazwą „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” (dalej: Pakiet Zimowy). Pakiet Zimowy jest w szczególności wypełnieniem wytycznych politycznych wyznaczonych w konkluzjach Rady Europejskiej w październiku 2014 roku (tzw. Pakiet 2030) oraz strategii unii energetycznej, opublikowanej przez Komisję Europejską na początku 2015 roku.

Odnowiona 100-letnia Elektrownia Wodna Pierzchały

Ponad 100-letnia Elektrownia Wodna w Pierzchałach na Warmii, należąca do Grupy Energa, została gruntownie zmodernizowana. Kompleksowo zmodyfikowano część hydrotechniczną i energetyczną elektrowni, zachowując unikatowe walory architektoniczne obiektu. Zamontowane nowoczesne elementy elektroenergetyczne pozwalają na dalsze efektywne wytwarzanie energii elektrycznej ze źródła odnawialnego (OZE).

Turbinowy reduktor ciśnienia wody w sieci ciepłowniczej

W artykule przedstawiono potencjalne możliwości odzysku energii podczas procesu regulacji i redukcji ciśnień w sieci ciepłowniczej oraz przykładowe analizy i przebadany model urządzenia do odzysku  energii ciśnienia wody bazujący na pompoturbinie sprzęgniętej z generatorem wzbudzanym magnesami trwałymi oraz przekształtnikiem energoelektronicznym. Przeprowadzone testy pokazały, że możliwe jest osiągnięcie zadowalającej sprawności przetwarzania energii i wytyczają kierunek do dalszych działań o charakterze badawczo-rozwojowym.

Monitoring migracji ryb przez przepławkę we Włocławku w 2016 roku – część II

Opublikowany w styczniu 2017 r. raport migracji ryb przez przepławkę we Włocławku stanowi zakończenie trwającego rok monitoringu, który miał na celu określenie skuteczności przebudowanej przepławki w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa powodziowego Stopnia Wodnego Włocławek”. 

<< Poprzedni Marzec 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31