Energia z ziemniaka – o biogazie na Targach EKOTECH

Energia z ziemniaka – o biogazie na Targach EKOTECH

 

Biogaz – temat, który od pewnego czasu budzi duże zainteresowanie nie tylko branży, ale także wszystkich tych, którzy pragną produkować energię. Polska może stać się potentatem w tej dziedzinie – podpowiadają organizatorzy EKOTECHu i zapraszają do Kielc na XIX Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami.

Gospodarka obiegu zamkniętego

W 2015 roku Komisja Europejska wprowadziła w życie pojęcie „gospodarki obiegu zamkniętego”. Zakłada ono dążenie do działań, których celem jest zużycie produktu w 100%. Odpady powstające w procesie produkcji mają być wykorzystane raz jeszcze poprzez ich odzysk – materiałowy czy energetyczny. Jednym z produktów gospodarki obiegu zamkniętego jest biogaz – gaz powstający z fermentacji metanowej związków pochodzenia organicznego np. odpadów komunalnych czy rolnych.

Rolnicza Polska

Polska jako kraj rolniczy posiada ogromny potencjał produkcyjny biogazu. Nie jest on jednak do końca wykorzystywany. Dlaczego? Powodów jest kilka. Polityka energetyczna naszego kraju nie położyła wystarczającego nacisku na rolników, a ci nie czują się w pełni przekonani do proponowanych rozwiązań. Dodatkowo polskie gospodarstwa rolne są zbyt małe, a proces produkcyjny biogazu opłacalny jest dopiero przy uprawach zajmujących powyżej 10 ha. Mimo tego producenci maszyn wspierających recykling i pozyskiwanie biogazu będą przekonywać między innymi w Targach Kielce, że energia odnawialna to przyszłość.

Z Norwegii nad Wisłę

Znaczenie gospodarki obiegu zamkniętego, w tym proces produkcji biogazu, jest wysoko cenione przez Norwegów. Skandynawowie od lat wspierają instytucje i przedsięwzięcia, których celem jest wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań dla ekosystemu i ochrony środowiska. Podczas targów EKOTECH organizatorzy pragną skierować uwagę przedsiębiorców właśnie na możliwość pozyskania funduszy na innowacyjne działania.Dzień Norwesko-Polski – Innowacyjne technologie i instrumenty finansowe dla gospodarki o obiegu zamkniętym” to tytuł konferencji, którą zorganizowano specjalnie na XIX edycję kieleckich targów. Ważnym punktem spotkania jest także możliwość rozmowy i nawiązania kontaktów biznesowych z firmami norweskimi wspierającymi działania funduszu.

Drugie życie produktu

Biogaz daje drugie życie odpadom rolnym i spożywczym. Rolniczy charakter gospodarki naszego kraju daje nam możliwości, które powinniśmy wykorzystać. Dodatkowo jesteśmy także logistycznie przygotowani na działania w tym obszarze. Polskie firmy, które co roku na Targach EKOTECH prezentują swoje ekologiczne maszyny, tylko czekają na impuls z rolniczego środowiska. Fundusze także są na wyciągnięcie ręki. Dajmy więc ziemniakowi szansę stać się źródłem nowej bioenergii.

<< Poprzedni Luty 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28