Zasady doboru systemu i jego wydajność

Instalacje fotowoltaiczne stosuje się praktycznie w każdym miejscu, do którego dociera słońce. Wymogi dotyczące instalacji fotowoltaicznych wynikają przede wszystkim z miejsca, w którym chcemy taką instalację umieścić i celu jej wykorzystania.

Wpływ na wybór rodzaju systemu fotowoltaicznego mają:

 • sposób wykorzystania wyprodukowanej energii;
 • posiadana powierzchnia do montażu ogniw (fasada bądź dach budynku, wielkość działki, itp.);
 • wielkość produkowanej energii, jaką chcemy uzyskać z instalacji;
 • zapotrzebowanie energetyczne urządzeń, które ma obsłużyć powstający układ.


Wybranie jednego z powyższych kryteriów przy projektowaniu system fotowoltaicznego, daje możliwość dobrania takiego rozwiązania, które będzie w optymalny sposób spełniało wymogi inwestora ( instytucja, osoba prywatna).


System off-grid stosuje się przy stosunkowo małym zużyciu energii (domki jednorodzinne, letniskowe) lub w sytuacjach, gdy doprowadzenie sieci energetycznej do obiektu jest niemożliwe lub bardzo drogie. W tym przypadku energia zgromadzona w akumulatorach bezpośrednio przekazywana jest do odbiorników włączonych w obwód elektryczny ogniwa.


System on-grid jest zdecydowanie bezpieczniejszy i bardziej opłacalny. Ta opcja pozwala nie tylko na sprzedaż nadwyżek energii, ale i na bezpośrednie bilansowanie mocy – zasilanie z sieci energetycznej w przypadku, gdy ogniwa dostarczają zbyt mało energii.


Od mocy odbiorników zależy w dużej mierze konfiguracja systemu ogniw. I tak wyróżniamy trzy sposoby tworzenia systemu:

 • system prosty – w którym ogniwa bezpośrednio zasilają urządzenia. System ten składa się tylko z ogniw i sterownika i sprawdzi się tylko wtedy, gdy odbiorniki będą zasilane prądem stałym o niskim napięciu;
 • system umiarkowany – ogniwo jest bezpośrednio podłączone do odbiornika (jak w systemie prostym). Jedyna różnica polega na tym, że system wyposażony jest w falownik zamieniający prąd stały wychodzący ze sterownika na prąd zmienny o napięciu sieciowym (230 V). Tym samym możemy zasilać urządzenia przystosowane do zasilania z sieci publicznej. To najmniej bezpieczne sposoby wykorzystania energii pochodzącej ze słońca – dopływ energii kończy się wraz z zachodem słońca lub dużym zachmurzeniem;
 • system profesjonalny – pozwala na magazynowanie energii. Zawiera wszystkie elementy, jakie występują w systemie umiarkowanym. Jego dodatkową składową są akumulatory pozwalające na magazynowanie wytworzonej energii elektrycznej i wykorzystywanie jej wtedy, kiedy jest potrzebna. Można go stosować w całym spektrum rozwiązań, od najmniejszych do dużych instalacji, w zależności od powierzchni paneli i pojemności akumulatorów.


  Źródło:
 1. Ciach R., Żelazny J., Fotowoltaika- prąd elektryczny ze światła słonecznego, Europejski Instytut Ekologii i Recyklingu.
 2. http://www.fachowyelektryk.pl/index.php/porady/porady-fachowego-elektryka/335-ogniwa-fotowoltaiczne-w-praktyce.html

Kategoria: Technologia
<< Poprzedni Luty 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28