Wyszukiwanie lokalizacji

Energetyka słoneczna, pomimo, że wciąż przez wielu ludzi uważana za egzotyczną w polskich warunkach, ma uzasadnione szanse rozwoju, jako wspomagające źródło energii. Zasobów energii słonecznej w Polsce nie można przyrównywać do potencjału tkwiącego, przykładowo na zwrotnikach, jednak są one na tyle duże, że opłacalne jest ich wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej, ogrzewania pomieszczeń czy wody. Potwierdzeniem jest dynamiczny rozwój tej branży energetyki w Niemczech, które charakteryzują się niemal identycznymi warunkami nasłonecznienia.

Poniżej przedstawiono rozkład promieniowania w Polsce:

http://www.ecooenergy.com

Najistotniejszą cechą zasobów energii słonecznej w Polsce jest jej znaczne zróżnicowanie zarówno przestrzenne jak i czasowe. Najlepsze warunki do rozwoju energetyki słonecznej są w południowej części województwa lubelskiego oraz na Wybrzeżu Zachodnim (odpowiednia przejrzystość atmosfery). Odpowiadają one nasłonecznieniu panującemu w krajach Europy Środkowej, takich jak Austria i Węgry. Natomiast najmniej korzystne obejmują region Śląska (wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza). Średnio w ciągu roku gęstość promieniowania słonecznego na terenie Polski zawiera się w przedziale od 950 do 1250 kWh/m2. Natomiast średnioroczna wartość nasłonecznienia wynosi 1600 godzin. Rozkład roczny promieniowania jest jeszcze bardziej zróżnicowany. Na sześć miesięcy sezonu wiosenno-letniego przypada aż 80% całkowitej, rocznej sumy nasłonecznienia. W skali doby czas operowania Słońca wynosi od 8 godzin dziennie w zimie, do 16 godzin lecie. Najważniejszym czynnikiem lokalizacji szczegółowej jest takie umiejscowienie instalacji, aby powierzchnia absorbująca energię słoneczną była wystawiona na jak najdłuższe oddziaływanie Słońca.

Wpływają na to ukształtowanie terenu i stopień jego pokrycia oraz czystość powietrza. Istotne jest, aby na drodze promieni słonecznych nie znajdowały się przeszkody, które mogą rzucać cień na panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. W związku z tym preferowane lokalizacje obejmują wzniesienia terenu ze stokami o południowej ekspozycji, bez przeszkód terenowych w bezpośrednim sąsiedztwie, takich jak budynki, maszty, drzewa czy inne wzniesienia. Dodatkowo warto unikać obszarów przemysłowych o wysokim stopniu zapylenia powietrza. Emitowane zanieczyszczenia zmniejszają ilość bezpośredniego promieniowania słonecznego, docierającego do powierzchni absorbera poprzez ich rozproszenie bądź pochłonięcie. Co więcej, osadzają się na powierzchni kolektorów lub paneli fotowoltaicznych, wymuszając ich częstsze czyszczenie.

Ważna jest także dostępność komunikacyjna, umożliwiająca dowóz materiałów konstrukcyjnych na miejsce budowy. W przypadku instalacji na tyle dużej, że będzie możliwa sprzedaż energii elektrycznej, niezbędny jest dodatkowo dostęp do sieci energetycznej.
Ze względu niską gęstość strumienia energii słonecznej, przypadającą na jednostkę powierzchni, konieczne jest stosowanie instalacji zajmujących znaczne powierzchnie. Należy ten fakt uwzględnić, zwłaszcza przy planowaniu dużych instalacji słonecznych, przeznaczonych na potrzeby komercyjne, które mogą zajmować powierzchnię wielu hektarów.

Energetyka słoneczna wykorzystuje technologie o zdecydowanie najmniejszym wpływie na środowisko, spośród wszystkich rodzajów odnawialnych źródeł energii. Nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji, nie generuje hałasu, cienia, nie stanowi przeszkody dla zwierząt migrujących. W związku z tym elektrownie słoneczne mogą być lokalizowane w miejscach niedostępnych dla innych instalacji OZE pod względem oddziaływania na człowieka oraz florę i faunę.
Źródło:

Materiały własne www.ioze.pl
Kategoria: Proces inwestycyjny  | Artykuł ostatnio edytowany: 02.10.2011 14:41 przez admin
<< Poprzedni Styczeń 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31