Rodzaje ogniw fotowoltaicznych i ich zastosowanie

Aby wyprodukować ogniwa fotowoltaiczne stosuje się:

  • krzem monokrystaliczny;
  • krzem polikrystaliczny;
  • krzem amorficzny i jego stopy- w najbardziej zaawansowanej technologii.


Ważna dla każdego użytkownika jest różnica między nimi, dotyczy ona przede wszystkim sprawności i kosztów produkcji, inaczej wydajności i kosztów zakupu wyprodukowanego z danego rodzaju krzemu urządzenia. I tak ogniwa monokrystaliczne stosuje się najczęściej przy mocach do 150-180 W na jeden panel fotowoltaiczny. Natomiast ogniwa polikrystaliczne są stosowane dla mocy powyżej 200 W, przy jednym panelu fotowoltaicznym.


Największą zaletą instalacji z ogniw fotowoltaicznych jest ich lekkość, niezawodność i możliwość uzyskiwania darmowej energii elektrycznej o parametrach sieciowych na potrzeby gospodarcze w sposób praktycznie bezobsługowy, cichy i czysty. To sprawia, iż stają się coraz bardziej powszechne w układach podłączonych bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej jak i w autonomicznych systemach prądotwórczych. Zasilają nie tylko przekaźniki radiowo-telekomunikacyjne, lampy uliczne, stacje meteorologiczne, znaki drogowe, kamery ale i coraz częściej wiele układów urządzeń w zastosowaniach domowych.


Wydajność całego systemu w dużej mierze zależy od nasłonecznienia uzyskiwanego w skali roku w miejscu, gdzie zamontowana jest instalacja. Im większa ilość słonecznych dni i im mocniejsze promieniowanie tym więcej jesteśmy w stanie uzyskać energii elektrycznej z danej instalacji.


Istotnym elementem montażu jest także kierunek i kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych (nie umieszcza się ich na północnej części zbocza wzgórza, jak i na placu gdzie przez większość dnia panuje zacienienie przez drzewa czy budynki). Idealnym miejscem dla montażu paneli są dachy budynków i ich elewacje.


Ogniwa słoneczne produkują energie elektryczną z dużą sprawnością, wynoszącą 13-15%. Ta stosunkowo duża sprawność wynika z faktu, iż energia promieniowania słonecznego zamienia się w energię elektryczną bez udziału ciepła. Warto zaznaczyć, że pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne charakteryzują się niewielką mocą, dlatego aby uzyskać pożądane wartości mocy muszą być łączone równolegle lub szeregowo w tzw. panele lub moduły. Fakt ten, to największa, praktyczna wada systemu. Moc urządzenia przekłada się wprost na zajmowaną przez nie powierzchnię.
Źródło:

  1. Ciach R., Żelazny J., Fotowoltaika- prąd elektryczny ze światła słonecznego, Europejski Instytut Ekologii i Recyklingu.
  2. http://www.fachowyelektryk.pl/index.php/porady/porady-fachowego-elektryka/335-ogniwa-fotowoltaiczne-w-praktyce.html

Kategoria: Technologia
<< Poprzedni Luty 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28