Sahara źródłem energii dla Europy


fot.: flickr.com

Międzynarodowe konsorcjum ze znacznym udziałem firm niemieckich (Münchner Rück, RWE, E.ON, Deutsche Bank) zamierza wybudować elektrownię słoneczną na Saharze. Plany elektrowni zostały opracowane przez organizację Desertec, której współzałożycielem jest Klub Rzymski, zrzeszający grupę naukowców, polityków i biznesmenów. Jego działalność obejmuje prowadzenie badań i publikowanie raportów, których tematyka jest związana z globalnymi zagrożeniami środowiska. Planuje się do 2020 roku uruchomić instalacje o łącznej mocy 2GW, natomiast koszty inwestycji szacowane są na około 400 miliardów euro.

Ze względu na fakt, że Słońce na Saharze świeci dłużej niż w Europie Środkowej, lokalizacja elektrowni słonecznej na pustyni jest zdecydowanie bardziej opłacalna ekonomicznie. Pomimo, że koszt budowy takiej elektrowni jest wyższy niż instalacji konwencjonalnych, zerowe koszty paliwa przesądzają o opłacalności przedsięwzięcia i zmniejszają nakłady eksploatacyjne o dwie trzecie.

W planach jest zaopatrzenie w energię elektryczną krajów Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, a także Europy Środkowej. W celu ograniczenia strat przesyłowych zamierza się wykorzystać sieci przesyłowe wysokiego napięcia dla prądu stałego. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć straty do 15%. Według koncepcji Desertec do 2050 roku Europa powinna otrzymywać 15% energii elektrycznej z Sahary. Robert Pitz-Paal, profesor techniki solarnej i dyrektor badań słonecznych w instytucie technicznej aerodynamiki, podległego Deutsches Zentrum für Luft und Raumfahrt, podkreśla, że koncepcja nie jest futurystyczną wizją, a realnym projektem. Elektrownie słoneczne tego typu funkcjonują już z powodzeniem na pustyni Mojave w Kalifornii oraz w Hiszpani.

Pierwszy etap inwestycji obejmuje budowę elektrowni o mocy 160 MW za kwotę 15 mln euro. Zlokalizowana w Maroku, będzie wykonana w technologii CSP (concentrated solar-thermal power). Zasada działania takiej elektrowni jest zbliżona do funkcjonowania elektrowni węglowej, z tym wyjątkiem, że do napędzenia turbin parowych wykorzystywana jest energia słoneczna. Duże lustra paraboliczne koncentrują promienie słoneczne na rury wypełnione olejem, który rozgrzewa się do 400°C. Wytworzone ciepło jest wykorzystywane do produkcji pary, która napędza turbiny. Te z kolei wprawiają w ruch generatory prądotwórcze. Ze względu na możliwość magazynowania energii cieplej, elektrownia tego typu może produkować prąd także przez kilka godzin po zmroku, bądź zwiększać produkcję w okresie największego zapotrzebowania. Tak więc technologia ta umożliwia regulację produkcji w zależności od bieżących potrzeb.

Wiele korzyści na tym przedsięwzięciu zyska Maroko, które rozwiąże problem braku własnych surowców energetycznych. Ponadto będzie mogło wykorzystać tanią energię do odsalania wody morskiej, co z kolei wyeliminuje kwestię deficytu wody pitnej.

                                                                                                                                          Redakcja IOZE
Źródło: www.desertec.org

Źródło: www.dw-world.de

<< Poprzedni Luty 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28