Magazynowanie i przetwarzanie biogazu

Wyróżnia się dwa podstawowe typy zbiorników na energetyka-biogazowa/charakterystyka-elementow-ciagu-technologicznego-biogazowni">biogaz:

  • Mokre- są tańszym rozwiązaniem, instalowane są bezpośrednio nad komorą fermentacji, gdzie zbierany jest energetyka-biogazowa/charakterystyka-elementow-ciagu-technologicznego-biogazowni">biogaz z bieżącej produkcji.
  • Suche- stanowią oddzielne konstrukcje, do których przesyłany jest energetyka-biogazowa/charakterystyka-elementow-ciagu-technologicznego-biogazowni">biogaz z komory fermentacyjnej i przechowywany do czasu wystąpienia zapotrzebowania na odbiór paliwa lub energii.

Zbiorniki wykonywane są z tworzyw sztucznych lub gumy. Przybierają kształt balonu, bądź poduszki.

Zbiornik na energetyka-biogazowa/charakterystyka-elementow-ciagu-technologicznego-biogazowni">biogaz powinien być wyposażony w:

  • hydrauliczne i elektryczne zabezpieczenia przed nagłymi różnicami ciśnienia;
  • dmuchawę (sprężarkę) do transportu biogazu ze zbiornika;
  • pochodnię do spalania nadwyżek biogazu;
  • przerywacz płomienia, który zapobiega przedostaniu się ognia do wnętrza instalacji, ciśnieniomierze;
  • licznik gazu do pomiaru ilości wyprodukowanego biogazu.


Przed wykorzystaniem na cele energetyczne energetyka-biogazowa/charakterystyka-elementow-ciagu-technologicznego-biogazowni">biogaz powinien zostać oczyszczony z domieszek, powodujących korozję i uszkodzenia rurociągów lub urządzeń wykorzystujących energetyka-biogazowa/charakterystyka-elementow-ciagu-technologicznego-biogazowni">biogaz do produkcji energii. Stężenie siarkowodoru w biogazie może osiągnąć 3.000 ppm, powodując korozję urządzeń, dlatego należy je zredukować co najmniej do poziomu 700 ppm. Średnie stężenie H2S po oczyszczeniu dla biogazowni niemieckich wynosi 200 ppm (FNR 2005). 

Jedną z powszechnie stosowanych metod odsiarczania jest przepuszczanie biogazu przez złoże biologiczne z dodatkiem powietrza. Innym sposobem jest przepuszczenie biogazu przez zbiornik wypełniony rudą darniową. Stosuje się również kolumny filtracyjne ze związkami żelaza, węgla aktywnego i innych substancji. energetyka-biogazowa/charakterystyka-elementow-ciagu-technologicznego-biogazowni">Biogaz wychodzący z ogrzanej komory fermentacyjnej zawiera znaczną ilość pary wodnej, którą można usunąć przez zainstalowanie odwadniaczy.
Źródło:

  1. Przewodnik dla inwestorów zainteresowanych budową biogazowni rolniczych, Ministerstwo Gospodarki, 2011.
     

Kategoria: Technologia
<< Poprzedni Styczeń 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31