Biogazownie na Świecie

Poziom rozwoju energetyki biogazowej na świecie jest bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem ilości instalacji, jak i stopnia ich skomplikowania. Największa ich ilość znajduje się w Azji. Szacuje się, że w samych Chinach funkcjonuje ich sześć – siedem milionów, natomiast w Indiach około miliona. Inne kraje gdzie są one popularne to Wietnam i Tajlandia. Są to jednak instalacje przydomowe o bardzo prostej konstrukcji, niewielkich rozmiarach i wykonane sposobem gospodarczym. Główne surowce wykorzystywane w procesie fermentacji beztlenowej to nawóz zwierzęcy i resztki organiczne z gospodarstw domowych. Uzyskany energetyka-biogazowa/charakterystyka-elementow-ciagu-technologicznego-biogazowni">biogaz jest wykorzystywany do gotowania i oświetlenia. Biogazownie te są tradycyjnym elementem krajobrazu Dalekiego Wschodu, który w tej formie liczy sobie wiele dziesięcioleci.

Przeciwieństwem są biogazownie funkcjonujące w niektórych krajach Europy. Pomimo, że historia współczesnych konstrukcji budowanych pod klucz liczy sobie zaledwie 10 – 15 lat, są to instalacje duże i o wysokim stopniu zaawansowania technicznego. Światowym liderem w tej branży są Niemcy, gdzie funkcjonuje ponad 4,5 tysiąca biogazowi, a łączna moc wynosi około 800 MW. Trend wzrostowy utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie. Według planów rządowych w 2020 r. przewiduje się osiągnięcie mocy zainstalowanej na poziomie 10 000 MW. Także pod względem technologicznym Niemcy nie mają sobie równych. Największa na świecie biogazownia o mocy 20 MW jest zlokalizowana na północy kraju w mieście Penkun, blisko polskiej granicy. Do pozostałych krajów o wysokim stopniu rozwoju energetyki biogazowej należą Dania, Szwecja, Austria i Szwajcaria. Z kolei w Hiszpanii, Anglii, Irlandii, Polsce, Litwie na Węgrzech i we Włoszech wzrasta zainteresowanie tego typu instalacjami. Są to kraje o znacznej dynamice rozwoju sektora biogazowego.

Kolejnymi dosyć dynamicznie rozwijającymi się rynkami biogazowym są Japonia, Korea Południowa i Australia. Rynek nowoczesnych instalacji rozwinął dzięki transferowi technologii z Europy, głównie z Niemiec,  Danii i Austrii.

Pewnym opóźnieniem w stosunku do światowej czołówki charakteryzują się kraje obu Ameryk. W Ameryce Południowej, pomimo akcji rządowych mających na celu aktywowanie tego sektora energetyki, nie udało się doprowadzić inwestycji do skutku ze względu na zbyt wysokie koszty i brak środków finansowych.

Natomiast w Stanach Zjednoczonych panuje nieprzychylne nastawienie do biogazowi ze względu na przykre wydarzenia, jakie miały miejsce podczas awarii tego typu obiektu na Florydzie w latach 70 XX wieku. Sytuacja ta zaczyna się nieznacznie poprawiać dzięki działaniom rządu federalnego, który zachęca do korzystania z technologii odzysku metanu.
Źródło:

  1. www.ure.gov.pl/uremapoze/mapa.html
  2. www.ewgt.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4914&Itemid=1
  3. wwwekobudowanie.pl/aktualnosci/832-dynamiczny-rozwoj-rynku-energii-z-odpadow-biologicznych
  4. www.kriegfischer.de/texte/biogazownie%20rolnicze.pdf
  5. www.biogazownierolnicze.pl/biogazownierolnicze,menu,0,10.html
  6. www.parl.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/3D66B00AC9EB43DDC1257567002E78FE/$file/Infos_51.pdf
  7. www.biznes.gazetaprawna.pl/artykuł/401225,w_polsce_wlasnie_zaczyna_sie_boom_na_biogazownie.html
Kategoria: Potencjał energetyczny
<< Poprzedni Luty 2019 Następny >>
PoWtŚrCzPtSoNd
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28